Léčba neplodnosti

Kéž přiletí čáp

Touha po miminku je jednou z nejsilnějších tužeb, které může žena zažít. Pokud však miminko stále nepřichází, začíná hledání příčin a prostředků, které pomohou k vytouženému těhotenství. Tradiční čínská medicína disponuje mnoha efektivními nástroji pro léčbu neplodnosti a je hojně využívaná rovněž v kombinaci se západní medicínou jako podpůrná metoda při procesu umělého oplodnění.

Dlouhodobá příprava na těhotenství

Dle pojetí tradiční čínské medicíny je zdraví dítěte ovlivňováno mnoha faktory před jeho příchodem na svět:

  • Vrozená konstituce a její kvalita daná třemi generacemi nazpět
  • Okolnosti v okamžiku početí (bouřka, alkohol atd.)
  • Celkový zdravotní i psychický stav rodičů především v době početí
  • Stav matky v celém těhotenství (zdravotní i psychický)

Poslední dva body lze pomocí čínské medicíny ovlivnit ve prospěch budoucího dítěte. Samotná příprava na těhotenství může začít až půl roku před plánovaným otěhotněním, minimem jsou tři měsíce. Během samotné přípravy může dojít ke spontánnímu otěhotnění anebo se zvyšuje šance na úspěšnost již při první léčbě IVF.

Děloha jako útulný příbytek miminka

Pomocí stimulace akupunkturních bodů a dalších metod tradiční čínské medicíny lze připravit tělo ženy na budoucí těhotenství. To spočívá především v nahromadění přebytku energie Qi a krve. Tělo ženy je poměrně komplikované a oblast dělohy je často místem, kde energie stagnuje, kde je chlad a vlhkost. Toto místo je potřeba prohřát a zařídit, aby energie v této oblasti volně proudila. Je třeba dělohu připravit na to, aby byla příjemným místem, kde se miminku bude dobře bydlet.

Pomocí metod tradiční čínské medicíny lze podpořit výživu vajíček, růst sliznice apod. Žena je rovněž vedena k tomu, aby měla dostatek spánku, odpočinku, aby se dobře stravovala.

Příprava muže

Z pohledu tradiční čínské medicíny je ideální, pokud probíhá nejen příprava ženy na početí, ale také muže; a to v případě přirozeného i asistovaného početí. U mužů je pozornost zaměřována zejména na ledviny, plíce a játra. Pomocí akupunktury a bylinné léčby lze redukovat deformity spermií, zvýšit jejich množství a vitalitu.